تسمیه پر معنای مقام معظم رهبری در سال 1396 : اقتصاد مقاومتی،تولید واشتغال

حجاب وعفافبازديد

بازدیدکنندگان : 328528

ويژه متخصصين


طرح نيروي انساني پزشكان

اوقات شرعی


همایش «هموویژلانس» توسط انتقال خون استان کرمان برگزار شد. مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
سه شنبه, 05 مرداد 1395 ساعت 13:16

همایش «هموویژلانس» توسط انتقال خون استان کرمان برگزار شد.

انتقال خون استان کرمان همایشی باهدف آشنایی و معرفی کامل سیستم مراقبت ازخون و فرآورده‌هایی خونی در سالن آموزش‌های مداوم جامعه پزشکی برگزار کرد. در این همایش به‌منظور اطلاع‌رسانی و بالا بردن سطح کیفیت خدمات درمانی در حوزه‌ی انتقال خون از کادر درمانی و پزشکان مراکز درمانی استان دعوت به‌عمل‌آمده بود.

به گزارش روابط عمومی انتقال خون کرمان، در ابتدای این همایش دکترمهدیزاده ؛ مدیرکل انتقال خون استان کرمان در سخنانی بیان کرد که انتقال خون میزبان کنفرانس یک‌روزه «هموویژلانس» است و با توجه به اهمیتی که خون و فراوردهای خونی در فرآیند درمان دارد،از طرف انتقال خون استان تصمیم گرفته‌شده است که هرسال یک کنفرانس در این رابطه به‌منظور ارتقا کیفیت و ارائه خدمات بهتر برگزار شود.

مدیرکل انتقال خون استان با بیان اینکه 50 درصد فرایند انتقال خون مربوط به سازمان و50 درصد مربوط به مراکز درمانی است اظهار امیدواری کرد که مراکز درمانی با ارسال گزارش‌ها ناشی از عوارض تزریق خون و فرآورده‌های آن همکاری لازم را با انتقال خون استان داشته باشند.

دکترمهدیزاده یادآور شد: « سیستم هموویژلانس حدود ده سال است که در مراکز درمانی کشور مستقرشده است ولی متأسفانه هدف آن‌که ثبت و گزارش عوارض ناشی از دریافت خون به‌نحوی‌که این گزارش‌ها به انتقال خون ارسال شود و مورد تجزیه تحلیل قرارگرفته و اقدامات اصلاحی جهت جلوگیری از وقوع مجدد آن‌ها انجام شود، به‌صورت کامل محقق نشده است وگزارش‌ها ارسالی از طرف مراکز درمانی کمتر از استانداردهای جهانی است.

دکتر مهدیزاده در پایان مؤثر بودن سیستم «هموویژلانس» را در گرو شناسایی و تشخیص عوارض به‌علاوه مستندسازی و گزارش دهی آن‌ها دانست.

در ادامه کارشناسان انتقال خون استان نکاتی را در رابطه با نحو نمونه‌گیری و تزریق خون و همچنین شناخت عوارض ناشی از تزریق خون و نحو برخورد با آن‌ها را توسط کادر درمانی بیان کرد.

alt  alt