تسمیه پر معنای مقام معظم رهبری در سال 1396 : اقتصاد مقاومتی،تولید واشتغال

حجاب وعفافبازديد

بازدیدکنندگان : 328531

ويژه متخصصين


طرح نيروي انساني پزشكان

اوقات شرعی


اهدای مستمر خون در کرمان بالاتر از میانگین کشور است مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
سه شنبه, 19 مرداد 1395 ساعت 10:24

اهدای مستمر خون در کرمان بالاتر از میانگین کشور است

مدیرکل انتقال خون استان کرمان گفت: اهدای مستمر خون در استان به عنوان شاخصی مهم در انتقال خون حدود 57،5 درصد و 5،5 درصد بالاتر از میانگین کشور است.

به گزارش ایرنا محمدرضا مهدیزاده روز دوشنبه در آیین تجلیل از خبرنگاران فعال در حوزه انتقال خون افزود: اهداکنندگان مستمر خون در سال 2 مرتبه خون می دهند و این افراد به دلیل ارتباط با انتقال خون به نسبت سایر افراد خون بهتری اهدا می کنند.
وی گفت: سال گذشته حدود 90 هزار مراجعه کننده اهدای خون داشتیم که 74 هزار و 500 واحد خون اهدا شد و حدود 18 و نیم درصد از مراجعان به انتقال خون طی سال گذشته معاف موقت و دائم شدند.

مدیرکل انتقال خون استان کرمان افزود: حدود 180 هزار فرآورده خونی مختلف شامل گلبول قرمز متراکم، پلاکت و پلاسما طی سال گذشته در استان کرمان تولید شد.
وی به پهناور بودن و پراکندگی جمعیت استان کرمان اشاره و اظهار کرد: وجود چهار دانشگاه علوم پزشکی، حادثه و سانحه خیز بودن استان، انجام اعمال جراحی تخصصی و فوق تخصصی، وجود یکهزار و 300 بیمار تالاسمی، نیاز به فرآورده های خونی را در استان کرمان بیشتر می کند.

وی گفت: سازمان انتقال خون با همت مردم کرمان همواره در راه تهیه و تامین فرآورده های انتقال خون پیشگام بوده است.
مهدیزاده افزود: حدود 4 هزار واحد فرآورده خونی مازاد بر نیاز استان سال گذشته در استان کرمان وجود داشت که مقداری به استان سیستان و بلوچستان و بخشی به استان فارس ارسال شد.

وی اظهار کرد: حدود 35 هزار واحد پلاسما تولید و به پالایشگاه تهران ارسال شد تا از آنجا به منظور فرآوری به خارج از کشور ارسال شود.
وی همچنین با تبریک روز گفت: خبرنگاران با استفاده از ذوق و استعداد شخصی و کسب علم، دانش و تجربه و جسارت وظیفه جمع آوری و تنظیم اخبار را از طریق وسایل ارتباط جمعی برای آگاهی بخشی به جامعه بر عهده دارند.

مهدیزاده اظهار کرد: خبرنگار علاوه بر شم خبرنگاری باید عاشق و علاقمند به کار باشد و نگاه بی طرفانه ای داشته باشد.
معاون فنی اداره کل انتقال خون استان کرمان نیز گفت: استان کرمان در جنوب شرق کشور تنها استان تولید کننده خون اشعه دیده است.

امیر بردسیری افزود: کرمان با بهره برداری از دستگاه اشعه خون گاماسل در شمار 7 استان مجهز به این تکنولوژی قرار گرفت.
وی اظهار کرد: این دستگاه کانادایی به کمک خیرین و از محل اعتبارات کشوری خریداری شده است.

وی با بیان اینکه دستگاه اشعه خون گاماسل با صرف هزینه ای معادل 15 میلیارد ریال خریداری شده است افزود: استان های کرمان، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان جنوبی با راه اندازی این بخش زیر پوشش قرار می گیرند.
بردسیری ادامه داد: دستگاه اشعه خون گاماسل بیشتر در پیوند عضو کاربرد دارد و از بروز واکنش های شدید در فرد گیرنده خون جلوگیری می کند.

مسئول واحد اهدا کنندگان اداره کل انتقال خون استان کرمان نیز گفت: سلول های بنیادی در بدن هر شخص مسئول ساختن اجزای خون هستند.
مهدیه بالنگی افزود: سلول های بنیادین برای درمان 60 نوع بیماری بدخیم مورد استفاده قرار می گیرد.

وی تصریح کرد: احتمال یافتن اهداکننده مناسب بین افراد خانواده و بستگان بیمار محدود است لذا هدف از راه اندازی این مرکز، کمک به بیماران در راستای پیدا کردن اهداکننده مناسب از میان افراد غیرخویشاوند است.
وی قرار داشتن اهدا کننده در سن 18 تا 50 سال را شرط عضویت در این مرکز عنوان کرد و گفت: سلامت اهدا کننده از نظر بیماری های خونی، قلبی، کلیوی و غیره مورد بررسی قرار می گیرد.

بالنگی خاطرنشان کرد: اهدای سلول های بنیادی هیچ گونه هزینه ای برای اهداکننده ندارد و به صورت رایگان انجام می شود در حالی که این کار 25 میلیون ریال برای اداره کل انتقال خون هزینه در بر دارد.
وی گفت: افرادی که از انگیزه مناسب برای اهدای سلول های بنیادی برخوردار هستند و فرصت کافی برای همکاری در تمامی مراحل را دارند می توانند به عنوان اهداکننده در این مرکز ثبت نام کنند.