تسمیه پر معنای مقام معظم رهبری در سال 1396 : اقتصاد مقاومتی،تولید واشتغال

حجاب وعفافبازديد

بازدیدکنندگان : 328541

ويژه متخصصين


طرح نيروي انساني پزشكان

اوقات شرعی


مدیر‌کل انتقال خون استان کرمان: ۱۷ درصد از داوطلبان اهدای خون در استان کرمان از اهدای خون معاف شدند. مشاهده در قالب PDF چاپ فرستادن به ایمیل
پنجشنبه, 09 دی 1395 ساعت 11:33

مدیر‌کل انتقال خون استان کرمان:
۱۷ درصد از داوطلبان اهدای خون در استان کرمان از اهدای خون معاف شدند.

مدیر‌کل انتقال خون ‌کرمان با اشاره به اینکه ۱۷ درصد از مراجعه کنندگان و داوطلبان اهدای خون در استان ‌به دلایل مختلف پزشکی از اهدای خون معاف موقت یا دایم شدند، گفت: طی ۹ ماهه ‌امسال ۵۵ هزار و ۳۸۹ واحد خون در ‌کرمان اهدا شده است.

به گزارش روابط عمومی انتقال خون کرمان ، روح‌اله میرزائی اظهار‌داشت: 68 هزار و 755 نفر در 9 ماهه ابتدای سال جاری برای اهدای خون به مراکز ثابت و سیار خونگیری در استان کرمان مراجعه کرده‌اند.
وی با اشاره به اینکه 17 درصد از مراجعه کنندگان و داوطلبان اهدای خون در استان کرمان به دلایل مختلف پزشکی از اهدای خون معاف موقت یا دایم شدند گفت: 138هزارو 615 واحد فراورده خونی مختلف از خون‌های اهدا شده در 9 ماه ابتدای امسال تولید و در مراکز درمانی استان کرمان به منظور مصرف بیماران توزیع شده است.

مدیر‌کل انتقال خون استان کرمان با بیان اینکه در این مدت 23 هزار و 427 واحد پلاسما برای توسعه صنعت پلاسما به پالایشگاه تهران ارسال شد و 3 هزار واحد پلاسما نیز در حال حاضر آماده ارسال به تهران است، افزود: این کار به منظور فراوری داروهای مشتق از پلاسما به خارج از کشور ارسال می‌شود.
وی خاطر‌نشان کرد: 3 هزار و 75 واحد فراورده خونی مازاد بر نیاز مصرف استان کرمان نیز در 9 ماهه اول امسال به استان‌های تهران، سیستان و بلوچستان و استان فارس ارسال شده است.

دکترمیرزائی با اشاره به اینکه خون مورد نیاز مراکز درمانی استان با کیفیت خوب و به حد کافی به دست آنها رسیده و رضایت‌مندی بیماران حاصل شده است، گفت: در این مدت شهرستان کرمان 28 هزار و 8 واحد، سیرجان 8 هزار و 987 واحد، رفسنجان 7 هزار و 904 واحد، جیرفت 5 هزار و 257 واحد و بم 4 هزار و 952 واحد اهدای خون داشته‌اند.

وی با بیان اینکه بیش از یک هزار و 200 بیمار تالاسمی در استان کرمان داریم که حدود یک سوم خون‌های تولیدی به مصرف این افراد می‌رسد، افزود: در حال حاضر بیش از 90 درصد خون‌های مصرفی توسط افراد تالاسمی از نوع فیلتردار است که تزریق خون فیلتردار باعث می‌شود افراد تالاسمی به عوارض بعد از تزریق خون کمتر دچار شوند.

مدیر‌کل انتقال خون استان کرمان با اشاره به اینکه در تمام دنیا نیاز به خون و فرآورده‌های آن مختص به زمان خاصی نیست و این نیاز همیشه وجود دارد تصریح کرد: بر خلاف تصور برخی از مردم که فکر می‌کنند در مناسبت‌ها و روزهای خاص مانند ماه رمضان، ‌فصول گرم و سرد سال یا تعطیلات، اهدای خون چندان ضروری نیست، اما نیاز به خون، زمان خاصی ندارد و همواره به این ماده حیات بخش نیاز است.

وی با بیان اینکه مدت نگهداری خون محدود است و حداکثر 35 روز می‌توان خون کامل را نگهداری کرد افزود: در مورد برخی فرآورده‌های خونی مانند پلاکت، مدت زمان نگهداری با توجه به امکانات موجود بین سه تا پنج روز است، بنابراین هنوز هیچ جایگزینی برای خون انسان پیدا نشده که بتواند وظایف این ماده حیاتی را در بدن انسان به خوبی انجام دهد.